ABZU
Mitologia sumeryjsko – akadyjska i babilońska (starożytnej Mezopotamii).
Wersja sumeryjsko – akadyjska:
Na terenie starożytnej Mezopotamii wierzono, że każde źródło, każdy strumyk, każda studnia czy rzeczka czerpie i uzupełnia swoją wodę z oceanu wody słodkiej – dzięki czemu ich wody miały nigdy nie wysychać. Ocean ten był usytuowany głęboko pod powierzchnią ziemi i nosił nazwę Abzu.
Przeciwieństwem Abzu był ocean wody słonej, który miał otaczać całą ziemię.
W niektórych mitach sumeryjskich, aby dostać się do Podziemnego Królestwa władanego przez boginię śmierci Ereszkigal i jej małżonka Nergala, należało przekroczyć świętą Rzekę Umarłych (Hubur) nazywaną lub utożsamianą z Abzu.
Uważano, że bóg wód i mądrości Enki zamieszkiwał wraz ze swoją żoną Damgalnuną i matką Namną pałac, który w okresie przed stworzeniem człowieka nosił nazwę Abzu.
W Eridu miała znajdować się świątynia boga Enki nazywana „Domem Abzu” czyli E-abzu.
Wersja babilońska
Babilończycy identyfikowali Abzu z prastarą istotą przedwieczną, ukochanym bogini i personifikacji wód słonych Tiamat, który został zabity przez boga rolnictwa, rzemiosła i mądrości Ea. Na zmasakrowanym ciele Abzu Ea miał wybudować wspaniały pałac, który uczynił swoją siedzibą.
W niektórych mitach syn Ea – najpotężniejszy z bogów babilońskich MARDUK - był często identyfikowany z samym Abzu i tak też nazywany. Czasem określano go mianem „pierworodnego syna Abzu”
Bibliografia:
1. Black J., Green A., Słownik mitologii Mezopotamii, Katowice 1998 2. Bielicki M., Zapomniany świat Sumerów, Warszawa 1966 3. Chester G. Starr: A History Of The Ancient World, Oxford 1999 4. Łyczewska K., Szarzyńska K., Mitologia Mezopotamii, Warszawa 1989 5. Mitologie świata. T.14, Ludy Mezopotamii, Warszawa 2007
Sprawdź Źródla
Tekst: Lady_Hekate | prawa graficzna: Jamnik_sst | Korekta: verien |