Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [18 głosów]

Epizod G
Epizod G
14% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
4% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
21% [15 głosów]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [20 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 70
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

INNE - Historia Saint Seiya w Polskim Internecie

HISTORIA SAINT SEIYA W POLSKIM INTERNECIE

 Reedycja artykułu Jamnika_sst

Kiedy wyemitowano pierwszy odcinek Saint Seiya – był to rok 1986 – szanse na emisję tego anime w Polsce były mniejsze niż zerowe; ba, wtedy chyba w ogóle nikt nie miał pojęcia co to takiego anime i z czym to się je. Nawet fakt, że 2 lata później emisję rozpoczęła francuska telewizja TF1, a za nią wątek podchwyciły inne kraje – jak Hiszpania czy Włochy – niewiele znaczył dla naszego kraju, wciąż pozostającego w sidłach systemu, dla którego zachód był zdecydowanie be. Szczęściem rok 1989 przyniósł zdecydowane zmiany, a lata 90 – dynamiczny napływ nowinek zza Odry.

 Saint Seiya – w wersji francuskiej, pod nazwą Les Chevaliers du Zodiaque, Rycerze Zodiaku – zagościło u nas u schyłku tej ery, w roku 1999 dzięki telewizji RTL 7. Choć nigdy nie zdobyło takiej rzeszy fanów jak Dragon Ball, przypadło do gustu polskim widzom (czyżby śladowe ilości mitu Polaka-szlachcica-husarza-patrioty?) i doczekało się nawet reemisji u schyłku istnienia stacji (2000-2001). Był to także okres największej popularności tego anime w naszym kraju – i niestety pokrył się w pewnym sensie z czasem, gdy internet wciąż był u nas towarem niezbyt powszechnym. Mimo to znalazła się grupka zapaleńców, której udało się pokonać ówczesne niedogodności techniczne i w polskiej sieci zaczęły pojawiać się pierwsze rycerskie strony.

W niniejszym artykule próbowałam – w dużej mierze na podstawie wcześniej tu dostępnej pracy Jamnika – podsumować działalność polskiego fandomu na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Nie było to proste zadanie – osobiście ominął mnie największy rycerski szał, pamiętam te czasy jak przez (gęstą) mgłę i w dużej mierze większość niżej prezentowanych działalności znam jedynie z opowieści starszych kolegów i koleżanek po fachu. Niemniej, podjęłam wyzwanie – za ewentualne błędy i niedociągnięcia z góry przepraszam.

 

Saint Seiya Tenkai

Adres: www.saintseiya.prv.pl

Status: nieistniejąca

Jeden z pierwszych rycerskich serwisów dostępnych w polskiej części internetu. Należał do grupy Wonderland zrzeszającej miłośników wielu różnych serii m&a. Założycielkami i głównymi zarządzającymi były Aga i Tina, wspomagane przez jeszcze kilka osób płci żeńskiej – ekipa zdecydowanie z Wenus. To właśnie tam pojawiły się po raz pierwszy osoby później szeroko znane w fandomie – jak chociażby Shen, autorka licznych fan ficków i członkini pierwszej polskiej grupy tworzącej skanlacje Saint Seiya. Spadkobiercą Saint Seiya Tenkai była strona prowadzona przez Tinę pod adresem www.saintseiya.webpark.pl, również nieistniejąca.

 

Strona Lilien-chan o Phoenixie Ikkim

Adres: http://lilienchan.www2.50megs.com

Status: istniejąca, nieaktywna

Przez długi czas była to prawdziwa skarbnica informacji dla fandomu. Nie powalała – i stricte nadal nie powala – szatą graficzną, za to zawierała całe mnóstwo ciekawostek,  znalezionych najpewniej dzięki zagranicznym źródłom. Długo się nie rozwijała – Lilien  stosunkowo szybko ją porzuciła – ale jak na ówczesne czasy imponowała poziomem merytorycznym.

 

Saint Seiya – Silver Mask

Adres: http://silvermask.prv.pl

Status: nieistniejąca

I tutaj rządziły kobiety, albowiem założycielką i główną zarządzającą na stronie była Sakra, znana bardziej dzięki swojemu forum. Strona nie odznaczyła się niczym szczególnym, miałajednak dobrą grafikę i stała się w pewnym sensie prekursorem największego i najbardziej  znanego ogniwa polskiego fandomu Saint Seiya tamtych czasów.

 

Silendae Saint

Adres: http://silendaesaint.w.interia.pl

Status: nieistniejąca

Kolejna strona rodem z Wenus – tu szefowała Aylis, zapewne dobrze znana starszym użytkownikom SSR. Podobnie jak wspomniana wcześniej Silver Mask nie odznaczyła sięczymś powalającym na kolana, aczkolwiek miała przyjemną grafikę i również stała się prekursorem największego i najbardziej znanego ogniwa polskiego fandomu Saint Seiya, tyle że czasów zdecydowanie dzisiejszych.

 

 

Saint Seiya Web

Adres: http://www.ssweb.yoyo.pl/index.html

Status: istniejąca, nieaktywna

Pierwsza strona Jamnika_sst, a także bezpośrednia poprzedniczka Saint Seiya Revolution.        Właściwie można powiedzieć, że SSR narodziło się z materiałów zgromadzonych dzięki   SSW. Jest to jak dotąd najmłodsza z rycerskich stron, ale także poniekąd najtrwalsza z nich    – dzięki swojej metamorfozie.

 

 

Saint Seiya Revolution

Adres: http://saintseiya.netserwer.pl

Status: istniejąca, aktywna

Powstała dzięki połączonym siłom Jamnika_sst, Aylis i Kysia. Jest nowym wcieleniem Saint Seiya Web, stąd wzmianka o jej najtrwalszym charakterze. Rzeczywiście, spośród wszystkich rycerskich fandomowych ognisk, to trzyma się najdłużej, dłużej od słynnego Bractwa Złotej Zbroi – i wciąż rośnie w siłę. W ciągu swojego istnienia przeszła liczne metamorfozy i choć z rodziców założycieli uchował się jedynie Jamnik, strona w żaden sposób nie zwalnia tempa swojego rozwoju – co na pewno widzicie ;) Powiem więcej: w tej  chwili możemy z dumą stwierdzić, że nasza strona jest największym i najlepszym serwisem rycerskim w polskim internecie!

 

Rycerze Zodiaku Saint Seiya

Adres: http://rycerzezodiaku.cba.pl

Status: istniejąca, nieaktywna

Z tą stroną wiąże się niezbyt miła historia albowiem przez długi czas była niczym innym jak plagiatem Saint Seiya Revolution. Dzięki Atenie interwencje Jamnika odniosły skutek i  strona pozbyła się skopiowanych materiałów. To najwyraźniej spowodowało zahamowanie   jej rozwoju, bo z czasem została porzucona... Cóż, bogowie nie rychliwi, ale sprawiedliwi.

 

Saint Seiya – podserwis Anime Tensei

Adres: http://anime-tansei.com/saintseyia-art40.html

Status: nieistniejąca

 

Najmłodsza z rycerskich stron, jednak nie wytrzymała upływu czasu. Założycielem i prowadzącym był Kalamir, znany także z prac przy jednych z pierwszych napisów do Saint Seiya.

 

Skoro już o napisach mowa, warto wspomnieć o grupach, które podjęły się zadania przełożenia Saint Seiya na język polski.

 

Lemarite

Rodzaj: grupa skanlacyjna

Status: nieistniejąca

Była to pierwsza grupa, która podjęła się tłumaczenia Saint Seiya od czasów słynnego RTL-owskiego przekładu. W jej skład wchodziła m.in. dobrze znana polskiemu fandomowi Shen. Lemarite rozpoczęło prace nad The Lost Canvas i Epizod G i choć przełożyło kilka tomów, nigdy dzieła nie dokończyło. Grupa rozpadła się z nieznanych nam powodów, ale jej skanlacje wciąż można znaleźć w internecie.

 

 

RyuuTsuru Teikoku

Rodzaj: grupa suberska

Status: istniejąca, aktywna

Zapewne dobrze Wam znana – dzięki LordowiGoldCrane'owi – grupa odpowiedzialna za  napisy do anime Saint Seiya. Co prawda, nie podjęli się tego jako pierwsi, ale jak na razie  działają najbardziej konsekwentnie, a ich tłumaczenia są o niebo lepsze od poprzednich,  których jakość pozostawiała wiele do życzenia. Ponadto jest to jedyna grupa w Polsce dysponująca oryginalnymi, japońskimi odcinkami klasycznego Saint Seiya.

 

 

Grupa Skanlacyjna Pegasus

Rodzaj: grupa skanlacyjna

Status: istniejąca, aktywna

Najmłodsza z grup translatorskich, założona w 2012 roku przez Verien i Hecadoth. GSP podjęło się tłumaczenia mang spod szyldu Saint Seiya, jak na razie pracuje nad The Lost Canvas, porzuconym swego czasu przez Lemarite. Jest bezpośrednio związane z Saint Seiya Revolution, pod którego patronatem pozostaje.

 

 

 

Strony, stronami – istniały także miejsca, w których fani mogli wymienić między sobą poglądy. Chodzi oczywiście o fora o rycerskiej tematyce. W Polsce istnieją (sic!) trzy takie, jedno z nich doskonale znacie, bo ma swoją siedzibę na naszej stronie – nie ma potrzeby omawiać go szerzej. Warto jednak poświęcić nieco uwagi dwóm pozostałym.

 

Bractwo Złotej Zbroi

Adres: http://www.yabbers.com/phpbb/index.php?mforum=mesmerism

Status: istniejące, aktywne

Pierwsze z rycerskich forów w polskim internecie, największe i najdłużej działające (nieprzerwanie od 2005 roku). Założycielką i główną administratorką jest Sakra, przewijająca się już w tym artykule przy okazji jednej ze stron – Saint Seiya – Silver Mask.  Złoty wiek forum przypadał na lata 2005-2008, kiedy to dumnie dzierżyło miano największego ogniska polskiego fandomu Saint Seiya. Niestety, z czasem przygasło i straciło swój tytuł na rzecz naszego SSR. Niemniej, wciąż istnieje, dzięki wciąż   dyskutującej – głównie na shoutboxie – grupce stałych bywalców. Warto odwiedzić   chociażby ze względu na dział fan fiction, gdzie można znaleźć perełki od Shen i Nox.

 

Saint Seiya Forum

Adres: http://www.saintseiya.fora.pl/

Status: istniejące, nieaktywne

Mniejsze, młodsze i mniej znane od Bractwa Złotej Zbroi, jednak swego czasu (2006-2009) cieszyło się dość sporym zainteresowaniem. Założycielką i główną administratorką forum  jest Persefona – niestety, zdaje się, że je porzuciła. Forum wygasło samoistnie, jest nieaktywne od dłuższego czasu. Można zajrzeć i poczytać stare dyskusje, jednak z góry ostrzegam – jego poziom merytoryczny jest znacznie, znacznie niższy od BZZ.

 

Gry Internetowe

Fani Rycerzy równie chętnie gromadzą się na forach typu RPG. Warto wspomnieć o dwóch największych – Saint Seiya RPG (http://saintseiyapl.free-boards.net) i Saint Seiya Legends (http://saintseiyalegends.bestdiscussion.net/forum), gdzie zarządza nasz były moderator: GrafNaStyk. Ponadto w zeszłym roku rozpoczęła działalność pierwsza polska gra przeglądarkowa o tematyce Saint Seiya – http://rycerze-zodiaku.pl/ - ludzie bardzo ją sobie chwalą. Z tego co mi wiadomo, wszystkie te serwisy żyją w zgodzie ze sobą – przynajmniej na dzień dzisiejszy. Niestety, sama osobiście omijam RPG szerokim łukiem, jednak zachęcam wszystkich fanów podobnych rozrywek do wzięcia udziału – polecam zwłaszcza Saint Seiya Legends, które jest naszym partnerem.

 

Polska Wikipedia

 

Na koniec wspomnę o jeszcze jednym projekcie, również powiązanym z Saint Seiya Revolution. Jego pomysłodawcą i założycielem jest Gemini_no_Tysk, na pewno doskonale znany Wam z forum były administrator naszej strony. Mowa oczywiście o pierwszej polskiej Saint Seiya Wikihttp://pl.saintseiya.wikia.com/wiki/Saint_Seiya_Wiki. Niestety, projekt został zawieszony na  nieokreślony czas – z tego co mi wiadomo, Tysk wciąż poszukuje osoby/osób, które mogłyby przejąć prace nad nimi.

 

 

Na dzień dzisiejszy możemy tyle powiedzieć o działalności polskiego fandomu Saint Seiya. Jak na dość niszową (w Polsce) serię, można powiedzieć, że mamy stosunkowo bogatą historię. Cóż – trzymajmy tak dalej! Oby w najbliższych latach nie zabrakło nam w sieci polskich, rycerskich zakątków!

 


 

Tekst i oprawa graficzna: Jamnik_sst!   |   Reedycja, korekty i aktualizacje: verien |  

Wszelkie uwagi i prośby o aktualizacje kierowac bezpośrednio do Verien


Komentarze
#1 | Infi dnia 20 August 2011
Ciekawy artykuł, fajnie się go czytało. Pamiętam nawet z 2 strony które wymieniłeś. Kiedyś to trudno było znaleźć strony SS na których były jakiekolwiek informacje. Te czasy kiedy oglądało się RTL7 ahh... Smile
#2 | PiekielnyGrabarz dnia 14 December 2012
Ano ciekawe, zaprzeczyć nie idzie...
Ja S.S. odświeżam od niedawna.
A natrafiłam na to przypadkowo.
Wedy sobie przypomniałam " Ale ja to kiedyś oglądałam"
I tak zaczęło sie od nowa xD
#3 | Gemini_no_Tysk dnia 10 December 2013
>Jego pomysłodawcą i założycielem jest Gemini_no_Tysk, na pewno doskonale znany Wam z forum były administrator naszej strony.

Kiedy to ja byłem adminem tutaj? Nie pamiętam, by takie coś miało kiedykolwiek miejsce :'D
#4 | Hekate dnia 10 December 2013
Tyski, a tego Newsa pamiętasz? Pfft

http://saintseiya...6#comments
#5 | Gemini_no_Tysk dnia 12 December 2013
Ooo, teraz pamiętam. O rany! I ja wtedy marudziłem na brak czasu. Patrząc na to jak mam teraz, tamtego Tyska bym wyśmiał Pfft
#6 | Selene_san dnia 13 December 2013
Hekate, Ty czasem biura szpiegowskiego nie prowadzisz? Pfft
#7 | Hekate dnia 14 December 2013
Niet, ale mam dobrą pamięć wzrokową...hmm, Kalamira chyba gdzieś widziałam napisy, a stronę Lilien widzę pierwszy raz na oczyPfft, ale dzięki za wzmiankę;P
Swoją drogą:
"Choć nigdy nie zdobyło takiej rzeszy fanów jak Dragon Ball, przypadło do gustu polskim widzom"
Ciekawe, Sailor Moon było bardzo wzorowane na Rycerzach (żeby nie powiedzieć wersja shoujo) i zdecydowanie młodsze. Chyba pierwsze anime w Polsce, które zdobyło naprawdę olbrzymią popularność (potem przyszedł czas na DB i Pokemony). Fakt, SM w Polsce ukazało się przed Saint Seiya. Czarodziejki tak naprawdę zmieniły podejście do tematyki "magical girl" i to była dość duża rewolucja. Saint Seiya też w tej rewolucji pośrednio swój spory udział miałoPfft
#8 | Selene_san dnia 14 December 2013
Sailor Moon to moje pierwsze poważne anime, a kiedy teraz porównuję - to prawdziwy szok - ile Takeuchi ściągnęła wątków od Kurumady.
#9 | Hekate dnia 14 December 2013
W Europie i Ameryce byłaby zaraz awantura o plagiat, a w Japonii mordki cieszą, że jeden się na drugim wzoruje. Fakt faktem podobnych motywów jest bardzo dużo.
#10 | MissCath dnia 29 August 2014
Fajny artykuł, ale nie podoba mi się pierwszy akapit, bo nie trzeba dogłębnego researchu, by wiedzieć, że za tego "złego" PRLu anime było znane. Okrojone i tłumaczone pośrednio, ale zawsze. Wystarczy poszukać czegoś o "Wojnie planet" lub jak kto woli "Załodze G". Tak samo "Pszczółka Maja" jest anime. I to nie jest tak, że nikt nie znał anime. Kto miał znać, ten znał. W latach 80. w Polsce były kluby fantastyki, to tam m.in. pokazywano Akirę na VHS (Akira to też pierwsze anime, które zdobyło wielką karierę poza Japonią, w szczególności w Stanach). Nie piszę tego na złość, ale to nie są też tajemne informacje, dostępne dla nielicznych. A warto się przyłożyć, bo potem przychodzą różni ludzie i łapią się za głowę, że są tu po prostu wypisane głupoty.
#11 | Verien dnia 29 August 2014
ba, wtedy chyba w ogóle nikt nie miał pojęcia co to takiego anime i z czym to się je.

Jeszcze w latach 90. w epoce Dragon Balla ludzie często nie mieli zielonego pojęcia co to jest anime. Wspomniane przez Ciebie bajki owszem, były emitowane, ale że były z obcym dubbingiem, traktowano je jako zachodnie kreskówki (albo polskie, jak np. Pszczółka Maja - moja mama do dzisiaj nie daje się przekonać, że to anime). Wspomniane przez Ciebie kluby fantastyki owszem, były i osobiście znam ludzi, którzy w podobnych środowiskach za młodu siedzieli, ale to nadal była miażdżąca mniejszość. I owszem, materiały zza granicy były, ale to nadal nic w porównaniu z boomem lat 90. i żeby je zdobyć, trzeba się było trochę nachodzić - tak jak i dzisiaj za niszową prasą i innymi tego typu atrakcjami.

Być może nieporozumienie i wzięcie mojego artykułu za "głupoty" bez researchu wynikło ze skrótu myślowego, którego użyłam. Myślałam, że jest on dość zrozumiały. Jak dotąd żaden z użytkowników nie zgłaszał problemu, a są tu osoby, które PRL widziały jeszcze na własne oczy i jakoś nie zgłaszały zastrzeżeń Wink Nasz pogląd różni się pewnie przez inne spojrzenie na epokę - ja pisałam z perspektywy zwykłego obywatela; ty - niszowca. Pomyślę nad tym jak wygładzić to zdanie.
#12 | MissCath dnia 29 August 2014
http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/archives/5031 - tu jest troszkę informacji na ten temat, nie pamiętam dokładnie, gdzie znalazłam więcej informacji na temat fandomu w Polsce i jego historii. W każdym razie z tą Pszczółką Mają to jest problem, ja to wiem, bo jakoś ludzie nie mogą przywyknąć, że coś, co było na Wieczorynkę, może być anime. I że to była mniejszość, to jasna sprawa, stąd problemy w odtworzeniu fandomu polskiego i tego, jaki on był przed rokiem 1989. Ale nie jest tak, że coś było totalnie nieznane. Zresztą... Jakby to ująć, ogólnie jest problem z opisem fandomu mangi i anime w Polsce, ciężko znać jakieś konkretne daty, itd. Dlatego wybaczam skróty myślowe, ale właśnie nie jest tak, że za PRLu nic nie było. I to był sarkazm, bo komentarze to nie miejsce na to, by akurat o tym rozmawiać, czy PRL był zły, czy nie do końca Wink Nie uznaję całości za głupotę, tylko jestem czepialska, jeśli chodzi o niedopatrzenia.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo





Blade
1 tydzień
kira21pl
1 tydzień
kami
kami
1 tydzień
Majsterek
2 tygodni
cygnus77
3 tygodni
Duch
Duch
5 tygodni
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2024
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.