Aniołowie
Wyobrażenia dotyczące istot niebędących bogami, lecz posiadających moce i przymioty zbliżone do boskich były obecne niemal w każdej religii i mitologii. Przerażające demony straszyły ludzkość w ludowej mitologii japońskiej. W hinduizmie oprócz boskich posłańców (zazwyczaj przychylnie nastawionych do ludzi) występowali również mroczni i posępni wysłannicy świata podziemnego, których każdy śmiertelnik powinien się obawiać – Asurowie. W starożytnej Grecji istoty pośrednie pomiędzy światem boskim a ludzkim nosiły miano demonów, natomiast w Imperium Rzymskim takie byty nazywano geniuszami.
Słowo anioł wywodzi się z języka greckiego angelos i oznacza „posłańca”. Zgodnie z teologią chrześcijańską Anioły są istotami czysto duchowymi, osobowymi i nieśmiertelnymi. Posiadają rozum, inteligencję i wolną wolę. Są istotami doskonałymi, inteligencją i rozumem znacznie przewyższającymi człowieka. W Starym Testamencie występują jako pośrednicy w głównych planach Stwórcy.
Jedynym dogmatem dotyczącym aniołów jest ich całkowita zależność od Boga (orzeczenie Soboru Laterańskiego IV – 1215 rok), natomiast pierwszym ze świąt ustanowionych przez Kościół ku czci aniołów była uroczystość św. Michała Archanioła.
W czasach pierwszych chrześcijan Anioł przedstawiany był jako młody mężczyzna w powłóczystej szacie, od którego bił niesamowity blask. Dopiero od IV w. n. e. „dodano” mu skrzydła. Chrześcijaństwo przejęło ten motyw od starożytnych Greków, którzy bardzo chętnie ukazywali bogów–posłanników ze skrzydłami (Hermes, Iris), również bogini zwycięstwa Nike (rzymska Wiktoria) przedstawiana była jako młoda kobieta w długiej szacie z parą ogromnych skrzydeł. Posiadanie skrzydeł przez Anioła miało na celu podkreślenie jego posłanniczej funkcji.
Według Biblii Anioł jest istotą bezcielesna, niematerialną, bytem duchowym, może jednak przybierać dowolną postać, w tym ludzką. Wyobrażenia Aniołów miały charakter jedynie symboliczny, przedstawiający pewne przymioty tych istot bez większego przełożenia na ich faktyczny wygląd. Istota anielska nie posiadała ani kształtu, ani ciężaru, ani nawet koloru, zatem nawet jeżeli Anioł ukazywał się człowiekowi w jakiejkolwiek postaci – było to jedynie złudzenie.
Anioł o dojrzałym, spokojnym wyglądzie najczęściej pojawiał się w tekstach biblijnych i apokryficznych. Artyści (zwłaszcza renesansowi) cechami kobiecymi obdarzali te istoty, które towarzyszyły scenom związanym z narodzeniem Jezusa i opieką nad Dzieciątkiem. Według nauki Kościoła Anioł nie posiada jednak ani płci (jest bytem bezpłciowym), ani wieku.
Tekst: Lady_Hekate Oprawa graficzna: Jamnik_sst Korekta: verien
|