Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [18 głosów]

Epizod G
Epizod G
14% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
4% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
21% [15 głosów]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [20 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 70
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA - ANGELOLOGIA - Aniołowie

Aniołowie

Wyobrażenia dotyczące istot niebędących bogami, lecz posiadających moce i przymioty zbliżone do boskich były obecne niemal w każdej religii i mitologii. Przerażające demony straszyły ludzkość w ludowej mitologii japońskiej. W hinduizmie oprócz boskich posłańców (zazwyczaj przychylnie nastawionych do ludzi) występowali również mroczni i posępni wysłannicy świata podziemnego, których każdy śmiertelnik powinien się obawiać – Asurowie. W starożytnej Grecji istoty pośrednie pomiędzy światem boskim a ludzkim nosiły miano demonów, natomiast w Imperium Rzymskim takie byty nazywano geniuszami.

  Słowo anioł wywodzi się z języka greckiego angelos i oznacza „posłańca”. Zgodnie z teologią chrześcijańską Anioły są istotami czysto duchowymi, osobowymi i nieśmiertelnymi. Posiadają rozum, inteligencję i wolną wolę. Są istotami doskonałymi, inteligencją i rozumem znacznie przewyższającymi człowieka. W Starym Testamencie występują jako pośrednicy w głównych planach Stwórcy.

Jedynym dogmatem dotyczącym aniołów jest ich całkowita zależność od Boga (orzeczenie Soboru Laterańskiego IV – 1215 rok), natomiast pierwszym ze świąt ustanowionych przez Kościół ku czci aniołów była uroczystość św. Michała Archanioła.

W czasach pierwszych chrześcijan Anioł przedstawiany był jako młody mężczyzna w powłóczystej szacie, od którego bił niesamowity blask. Dopiero od IV w. n. e. „dodano” mu skrzydła. Chrześcijaństwo przejęło ten motyw od starożytnych Greków, którzy bardzo chętnie ukazywali bogów–posłanników ze skrzydłami (Hermes, Iris), również bogini zwycięstwa Nike (rzymska Wiktoria) przedstawiana była jako młoda kobieta w długiej szacie z parą ogromnych skrzydeł. Posiadanie skrzydeł przez Anioła miało na celu podkreślenie jego posłanniczej funkcji.

Według Biblii Anioł jest istotą bezcielesna, niematerialną, bytem duchowym, może jednak przybierać dowolną postać, w tym ludzką. Wyobrażenia Aniołów miały charakter jedynie symboliczny, przedstawiający pewne przymioty tych istot bez większego przełożenia na ich faktyczny wygląd. Istota anielska nie posiadała ani kształtu, ani ciężaru, ani nawet koloru, zatem nawet jeżeli Anioł ukazywał się człowiekowi w jakiejkolwiek postaci – było to jedynie złudzenie.

Anioł o dojrzałym, spokojnym wyglądzie najczęściej pojawiał się w tekstach biblijnych i apokryficznych. Artyści (zwłaszcza renesansowi) cechami kobiecymi obdarzali te istoty, które towarzyszyły scenom związanym z narodzeniem Jezusa i opieką nad Dzieciątkiem. Według nauki Kościoła Anioł nie posiada jednak ani płci (jest bytem bezpłciowym), ani wieku.



Tekst: Lady_Hekate      Oprawa graficzna: Jamnik_sst       Korekta: verien

 

 

           


Komentarze
#1 | Saturnina dnia 25 September 2013
Czemu do hierarchii demonów został wmieszany Michaelis z XVI wieku skoro teksty pochodzą z czasów antycznych? Apokalipsa jest św. Jana czy według św. Jana? Skąd jest masz takie dane o Apokalipsie św. Mojżesza czy św. Piotra? Przecież jest jedna tylko?
#2 | Hekate dnia 25 September 2013
Sebastian Michaelis żył na przełomie XVI/XVII wieku. Nie rozumiem za bardzo o co Ci chodzi w tym pytaniu? Odnoszę wrażenie, że bardzo niedokładnie czytasz teksty. Zwłaszcza, że sporo kwestii zostało w nich wyjaśnione "z miejsca". Przecież te klasyfikacje powstały przez wieki, istnieje ich kilka, zostały stworzone przez różnych autorów. Teologia nie stoi w miejscu, ale cały czas rozwija się.To jest cały proces, który w dalszym ciągu trwa. Ja przedstawiłam tylko jakiś element z takich klasyfikacji. Jedną z najbardziej znanych i popularnych.

* Moim skromnym zdaniem "Apokalipsa św. Jana".
* Może to pomyłka wynikająca z pośpiechu, ale nie ma czegoś takiego jak Apokalipsa św. Mojżesza, jest Apokalipsa Mojżesza. Tylko jedna apokalipsa weszła do kanonu Pisma Świętego i została uznana "oficjalnie". Ale zarówno Stary Testament, jak i Nowy Testament mają swoje apokryfy. Apokalipsa Mojżesza jest po prostu apokryfem Starego Testamentu, a św. Piotra Nowego. To wszystkoGrin BTW. Apokryfy są znane Kościołowi od wieków. Zresztą bardzo fajna i ciekawa sprawaPfft
#3 | Saturnina dnia 25 September 2013
Dziękuję za odpowiedź. A ile jest tych apokryfów i gdzie je można dostać?
Mam pytanie techniczne. Dlaczego niektóre artykuły mają wyłączone komentarze?
#4 | Hekate dnia 25 September 2013
Ile jest obecnie znanych apokryfów Nowego i Starego Testamentu? Liczbowo Ci nie powiem. Niektóre apokryfy są zaliczane do gnostyckich. Odnośnie tego gdzie można je dostać. Apokryfy Starego i Nowego Testamentu były wydawane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wyszła ich cała seria. Mam ją nawet na półcePfft A gdzie ją możesz kupić? Ja zakupiłam w najzwyklejszej w świecie księgarni katolickiej. W zwykłych też podejrzewam możesz dostać. Trochę kosztują uprzedzam, ale np. dla mnie to pozycja "podręczna". W ogóle książki w dzisiejszych czasach są drogie jak diabli. Moja kieszeń odczuwa to bardzo boleśnieSad

Odnośnie komentarzy. Niektóre wyłączyłam celowo, bo dział jest w renowacji, inne - nie wiem, jak będę sprawdzać strony (w wolnej chwili, czyli nie wiem jeszcze kiedy) to włączę. Więc spokojniePfft Trzeba czekaćPfft

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo





Majsterek
1 tydzień
Blade
2 tygodni
kira21pl
3 tygodni
kami
kami
3 tygodni
cygnus77
5 tygodni
Duch
Duch
7 tygodni
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2024
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.