ERECHTEJON
Lokalizacja: Grecja, Ateny, Akropol
Czas powstania: lata 421 – 406 p.n.e.
Twórcy/architekci: nieznani
Styl: joński
Miejsce kultu: świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi oraz legendarnemu królowi Aten - Erechteuszowi
Charakterystyka:
Erechtejon został wzniesiony w V w. p.n.e. w celu uświęcenia i przekazania potomnym pamiątek narodowych oraz upamiętnienia mitów związanych z głównymi patronami Aten – Ateną i Posejdonem.
Zgodnie z tradycją, świątynia powstała dokładnie na miejscu legendarnego sporu pomiędzy bogami, gdzie po uderzeniu trójzębu miała trysnąć najbardziej krystaliczna woda morska w postaci źródła, a po uderzeniu dzidą Ateny miało wyrosnąć drzewo oliwne.
W świątyni czczono Erechteusza – mitycznego króla Aten, identyfikowanego z Erichitionisem, synem Hefajstosa, wychowankiem Ateny- oraz parę bogów – Posejdona i Atenę. Kompleks świątynny obejmował miejsce dawnej wyroczni Ateny oraz kultu Zeusa, Hefajstosa i lokalnego herosa Butesa.
Świątynia miała układ dwupoziomowy, ze względu na usytuowanie jej na bardzo nierównym terenie miała niesymetryczny plan. Została zbudowana w porządku jońskim, na planie prostokąta.
Fasada świątyni zwrócona była w kierunku wschodnim, przed nią umieszczono sześć jońskich kolumn. Od północnej strony świątyni znajdował się duży portyk otoczony z trzech stron jońską kolumnadą. Zadaszenie mniejszego (ale najbardziej znanego), południowego portyku (tzw. Ganek lub Loża Kor), zostało oparte na sześciu kolumnach w kształcie kobiecych postaci – zwanych kariatydami – każda o wysokości 2,2 m.
W środku znajdował się drewniany posąg Ateny Polias, który co cztery lata w trakcie trwania Panatanejów był przyozdabiany przez młode dziewczęta w długą szatę przedstawiającą sceny z Gigantomachii. W pobliżu świątyni miały znajdować się źródło i drzewo oliwne – dary Posejdona i Ateny dla Aten.
Bibliografia:
- PAUZANIASZ, Wędrówki po Helladzie. W świątyni i w micie. Księgi I, II, III i VII, Wrocław 2007
- Berhardt M. L., Sztuka Grecka, Warszawa 1979
- Estreicher K., Historia sztuki w zarysie, Warszawa 1987
- Koch W., Style w architekturze, Warszawa 2005
- Parnicki-Pudełko S., Architektura starożytnej Grecji, Warszawa 1985
- Wielka Historia Świata, T. VII, Grecja, Kreta – Ateny, Warszawa 2005
- Wielka Historia Świata. Świat okresu cywilizacji klasycznych, pod red. A. Krawczuka, T. 3, Kraków 2005
Lady_Hekate
Korekta Verien
Grafika Jamnik |