Aftodyta
Imię : AFRODYTA
Status: bogini
Rodzice:
- Zeus i Dione
- Uranos
- Uranos i Hemera
Mąż: Hefajstos – oficjalnie
- Ares – kochanek i partner, w Tebach uważany za prawowitego małżonka Afrodyty
Rzymski odpowiednik : Wenus
Patronat: bogini miłości i piękna, patronka żeglarzy, ogrodów i kwiatów, pożądania i płodności, opiekunka udanych wypraw morskich
Atrybuty: złoty rydwan zaprzężony w gołębie
- Rośliny: kwiat róży, drzewko mitru, jabłko
- Zwierzęta: gołąb, kozioł, zając, delfin, łabędź i żółw
Główny ośrodek kultu: Cypr, wyspa Lesbos, Rodos, Dodona
Narodziny Afrodyty:
Istnieje kilka wersji mitu opisującego narodziny bogini miłości – Afrodyty. Jeden z nich podaje, że Afrodyta była córką Zeusa i jego żony/kochanki Dione. Poprzez matkę Afrodyty wiązano z pradawnym kultem bogini płodności i miłości w Dodonie.
Inne źródła podają, iż Afrodyta miała być córką Uranosa i Himery. Natomiast najpopularniejsza wersja o narodzinach Afrodyty głosi, iż bogini zrodziła się wprost z piany morskiej w pobliżu Cypru, zaraz po tym jak Kronos odciął Uranosowi genitalia i wrzucił je do morza. Z połączenia nasienie Uranosa (lub jego krwi) i piany morskiej narodziła się bogini miłości i piękna – Afrodyta. Po narodzinach została zaniesiona przez boga zachodniego wiatru Zefira na Cypr i tam też powstał główny ośrodek jej kultu, a sama Afrodyta została główną patronką i opiekunką wyspy.
Historia:
Afrodyta została żona Hefajstosa w zasadzie wbrew swojej woli. Hefajstos za to, że ujął się matką, gdy ta została przykuta łańcuchami do góry, został ukarany przez Zeusa strąceniem z Olimpu. Nieszczęsny bóg spadł na wyspę Lemnos i złamał sobie nogę. Kiedy Zeus ochłonął postanowił wynagrodzić synowi kalectwo i ofiarował mu za żonę najpiękniejszą z bogiń – Afrodytę. Ta jednak wcale nie miała ochoty być wierną małżonką mało dla niej atrakcyjnego męża. Bardzo szybko znalazła sobie kochanka, co gorsza – własnego, rodzonego brata Hefajstosa – Aresa. Nie ukrywając się zbytnio ze swoją miłością radośnie spędzała czas z kochankiem. Gdy Hefajstos pracował w swej kuźni Apollo (lub według innych podań Helios) przybył do niego z informacją o zdradzie Afrodyty. Rozwścieczony bóg zastawił na kochanków pułapkę – uwięził ich w metalowej sieci, narażając na szyderstwa wszystkich bogów. Afrodyta i Ares nie zrazili się jednak tym zbytnio i nadal pozostali namiętnymi kochankami. Afrodyta doczekała się z Aresem 5 dzieci: czterech synów i córki.
W konkursie piękności rozegranym pomiędzy Afrodytą, Ateną i Herą, bogini miłości obiecała Parysowi Helenę, najpiękniejszą kobietę - śmiertelniczkę na świecie, żonę Menelaosa ze Sparty, w zamian tytuł najpiękniejszej. Tym samym przyczyniła się w dużej mierze do rozpętania trwającej całe 10 lat wojny trojańskiej. W wojnie wraz ze swym kochankiem Aresem do samego końca wspomagała Trojan.
KULT:
Były różne miejsca kultu bogini miłości Afrodyty:
- Góra Eryks na Sycylii i Korynt – gdzie z jej kultem łączyła się prostytucja sakralna
Świętem ku czci bogini miłości Afrodyty były AFRODYZJE, które najbardziej uroczyście były obchodzone w Pafos na Cyprze. Natomiast na terenie całej Grecji obchodzono corocznie ośmiodniowe święto wiosny (upamiętniające powrót Adonisa do Afrodyty) tzw. ADONIE.
Kochankowie i dzieci:
Śmiertelnicy:
- Adonis – ukochany śmiertelnik bogini, myśliwy
- Z Anchizesem – królem Dardanos – miała z nim syna Eneasza
Bogowie:
- Z Aresem – – Eros, Harmonia, Dejmos, Fobos i Anteros
- Z Hermesem – Hermaafrodyta
- Z Posejdonem – Herofilos i Rodos
Przydomki Afrodyty:
- Afrogencja – czyli urodzona z piany morskiej
- Pandemos – bogini miłości ogarniająca wszystkich ludzi bogów
- Thalassia – opiekunka żeglarzy, okrętów i portów
- Urania – bogini miłości wyższej, czystej
- Kipryda – urodzona na Cyprze.
Sprawdź Źródla
Tekst: Lady_Hekate | Oprawa graficzna: Jamnik_sst | Korekta: verien |