SFINKS
Istota opiekuńcza, symbolicznie związana z wieloma bóstwami, a także panującym władcą. Sfinksy posiadają ciało lwa oraz ludzką głowę, najczęściej męską, przyobleczoną w tradycyjną koronę faraona. Alternatywne wyobrażenia sfinksa ukazują go z głową kobiety oraz skrzydłami orła, pochodzą jednak z okresu późnego w historii starożytnego Egiptu, powstałe zapewne w wyniku wpływów greckich. Uskrzydlony żeński sfinks jest tym, który pojawia się w mitologii greckiej, jednak tam jest to istota zła i niebezpieczna, dodatkowo raczej złośliwa.
Początki idei sfinksa są nieznane. W starożytnym Egipcie silnie utożsamiano je ze strażnikami, dlatego całe ich aleje wiodą do największych świątyń (np. w Karnaku), być może jest to też przyczyna dla której postawiono najsłynniejszego sfinksa świata w Gizie.
Sfinks przedstawiany był na ogół jako ochronna inkarnacja duszy aktualnego faraona lub też jednego z bóstw solarnych (najczęściej Ra lub Atuma). W Księdze Bram sfinks pojawia się jako jeden z obrońców boga słońca Ra podczas jego nocnej podróży, przy tym identyfikowany jest tam jako manifestacja Egiptu jako państwa – źródła ładu.
Odnosząc to do przedstawienia sfinksa w Saint Seiya, a raczej przedstawienia nosiciela Pancerza Sfinksa, można łatwo wysnuć wniosek, że pomimo stylizowanego egipskiego wyglądu i ataku Widmo Sfinksa jest definitywnie wzorowane na wierzeniach greckich.
Bibliografia:
"Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie" Salima Ikram"
"Mity i symbole starożytnego Egiptu" Andrzej Niwiński"
"Mitologia starożytnego Egiptu" Janina Lipińska"
"Egipskie mity i misteria" Rudolf Steiner"
TEKST: Canthre – fragment artykułu MISTYCZNE ISTOTY wykorzystany na potrzeby projektu Królestwo Hadesa. Cały artykuł znajduje się w dziale Mitologia. Inne religie.
Sprawdź Źródla
Tekst:CANTHRE | prawa graficzna: Jamnik_sst | Korekta: verien |