SYNOWIE HYPNOSA
Morfeusz:
Zajmował się kształtowaniem snów tak aby trafiały do ludzi w formie przewidzianej przez bogów. Często pojawiał się nich osobiście, przyjmując ludzkie kształty – często ukochanej osoby. Morfeusz był swoistym strażnikiem i opiekunem snów. Pojawiał się w Metamorfozach Owidiusza.
Fobertor:
Syn Hypnosa, bóg snów. Fobetor był personifikacją nocnych koszmarów. Pojawiał się w złych snach w postaci potwora lub zwierzęcia. Nazywany również Ikelosem.
Fantasos
Kolejny z trójki synów boga snu, zsyłał na ludzi sny o zwierzętach i przedmiotach. Uważany był za personifikację Oneirosa. W sztuce przedstawiany był pod postacią istoty o czarnych skrzydłach.
Oneiros
Czyli inaczej „widzenie senne”, stanowił właściwe uosobienie snu: czy to złudnej magliny czy proroczego objawienia. Wszystkie sny przebywały w pałacu leżącym nad rzeką Okeanos na najdalszych krańcach zachodniej części Grecji. Majaki wychodziły przez bramę z kości słoniowej, a sny prorocze - przez bramę wykonaną z rogów. Uchodziły za dzieci Nocy albo dzieci Hypnosa. Podlegały władzy najwyższych bogów, którzy dzielili je pomiędzy ludzi według swojego uznania.
Bibliografia
- Graves R., Mity greckie , Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982
- Hammond N.G.L., Dzieje Grecji, Warszawa 1973
- Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 199
- Ludwiczak B., Mitologia Greków i Rzymian, Kraków 2010
- Parandowski J., Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Warszawa 1997
- Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1979
- Winniczuk L., Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 2006
* Pierre G., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008
Tekst: Lady_Hekate Oprawa graficzna: Jamnik_sst Korekta: verien |