DEMONY I GENIUSZE
DEMONY (w języku greckim – DAJMONY) stanowiły rodzaj pewnej bezpostaciowej, przeważnie negatywnej siły wyższej, która objawiała się człowiekowi nagle, wywierając na jego los bardzo negatywny wpływ. Tak samo szybko jak się pojawiały, tak samo szybko znikały. Grecy wierzyli, że wszyscy ludzie mają swoje indywidualne demony - każdy z nich miał swoje własne imię. W dobre demony przemieniali się po śmierci ludzie z pokolenia żyjącego w Złotym Wieku. W Grecji uważano je za bóstwa niższego rzędu. Inaczej do tego podchodzili Rzymianie, którzy w tych istotach upatrywali kogoś w rodzaju łącznika pomiędzy światem bogów i ludzi.
W Rzymie wierzono, że każdy mężczyzna od pierwszych chwil życia miał swojego osobistego geniusza, a każda kobieta - junonę. Te niematerialne istoty towarzyszyły człowiekowi aż do śmierci.
Demon utożsamiał się z człowiekiem i starał się być przy nim przez całe jego życie, wspierając go w mądrych decyzjach. Podczas narodzin składano demonom – geniuszom w ofierze wino, mleko i kwiaty, palono też kadzidła.
Te potężne duchy przedstawiano zazwyczaj jako smukłej postury młodzieńców lub niewinne, zwiewne dziewczęta z rogiem obfitości bądź talerzem w jednej ręce i garścią makówek w drugiej. Obecność demona – geniusza symbolizowały również pięknie rzeźbione i zdobione figurki węży.
Ponadto starożytni Rzymianie mieli w swoim Panteonie jednego wielkiego Geniusza, który miał za zadanie kontrolować postępowanie pozostałych demonów.
Bibliografia
-
-
-
-
- Graves R., Mity greckie , Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982
- Hammond N.G.L., Dzieje Grecji, Warszawa 1973
- Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 199
- Ludwiczak B., Mitologia Greków i Rzymian, Kraków 2010
- Parandowski J., Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Warszawa 1997
- Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1979
- Winniczuk L., Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 2006
* Pierre G., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008
Tekst: Lady_Hekate Oprawa graficzna: Jamnik_sst Korekta: verien |