ERYNIE
Erynie były jednymi z najstraszliwszych bogiń w mitologii greckiej. Jako boginie i uosobienia zemsty, kary i gniewu ze wszelkie zło, nieprawość i przestępstwa, wśród Greków budziły powszechny lęk. Erynie były również personifikacją wyrzutów sumienia, które miały dręczyć każdego, kto dopuścił się występku.
Należały do jednych z najstarszych bóstw panteonu greckiego. Zamieszkiwały Ereb - Krainę Umarłych. Były córkami Gai i Kronosa – zrodziły się ze spadłej na Gaję krwi okaleczonego Uranosa.
Ich rzymskimi odpowiedniczkami były FURIE, które najprawdopodobniej wywodziły się z Panteonu bóstw etruskich. W wyniku zetknięcia się z kulturą grecką, Furie stały się rzymskimi Mojrami.
W tradycji greckiej nie należało wymieniać ich imion, bowiem mogło to ściągnąć na człowieka nieszczęście i ich gniew, dlatego nazywano je – zamiennie:
- Araj – Klątwami,
- Eumenides – Łaskami, Łaskawymi,
- Semnaj – Czcigodnymi.
W rzeczywistości Erynie nosiły następujące imiona:
- Alekto – czyli niestrudzona, która była symbolem nieubłaganego gniewu,
- Tyzyfone - czyli mścicielka, wymierzała karę, najbardziej nienawidziła zabójców i przestępców,
- Megajra – czyli zawistna, wroga, była odpowiedzialna za wywoływanie uczucia zawiści, nienawiści i zadrości, ścigała cudzołożników i zdrajców.
Swoją świątynię Erynie miały w Kerynei w Achai, a jej założycielem miał być Orestes.
Głównym zadaniem Erynii było wysłuchiwanie skarg i lamentów wznoszonych przez ludzkość. Ścigały wszelką nieprawość i nieposłuszeństwo. Czasem ukazywane były w asyście bogini zemsty i sprawiedliwości – Nemezis. Najwytrwalej ścigały zabójców i to im wymierzały najsurowsze kary.
Były personifikacją wyrzutów sumienia po złamaniu tabu.
Według Ajschylosa Orestes ścigany za matkobójstwo przez Erynie, błagał Atenę o wstawiennictwo i sprawiedliwy osąd. Atena ulitowała się nad nim i uwolniła go od winy, a Erynie zaprzestały pogoni za śmiertelnikiem.
W podzięce za zaniechanie zemsty otrzymały od Ateńczyków przydomek EUMENIDES, czyli "łaskawe", zostały ogłoszone bóstwami opiekuńczymi miasta, a sam Orestes miał wystawić boginiom piękną i okazałą świątynię.
Bibliografia:
- Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 199
- Ludwiczak B., Mitologia Greków i Rzymian, Kraków 2010
- Parandowski J., Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Warszawa 1997
- Graves R., Mity greckie , Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982
- Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1979
- Ajschylos, Eumenidy, Warszawa 2000
- Ajschylos, Ofiarnice, Warszawa 2002
- Pauzaniasz, Wędrówka po Helladzie, Warszawa 1989
* Pierre G., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008
Tekst: Lady_Hekate Oprawa graficzna: Jamnik_sst Korekta: verien |