Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA SKANDYNAWSKA - POSTACIE - Elfy

ELFY

Imię : Elfy

Charakterystyka:

W baśniach i literaturze elfy przedstawiane były jako zwiewne, lekkie, czasem psotne chochliki/duszki, swoim wyglądem przypominające niekiedy wróżki. Były to niewielkie, długowieczne, istoty o nadprzyrodzonych zdolnościach, które szczyciły się znajomością magii. Z zależności od swego charakteru mogły pomagać lub szkodzić ludziom

W mitologii germańskiej Elfy (zwane również Alfami) były potężnymi i mądrymi duchami jasności i światła. Zwały się „lios alfar”, co dosłownie oznacza „alfy świetlane”, „alfy światłości”. Wśród ludzi znane z wielkiej mądrości, znajomości wiedzy tajemnej oraz długowieczności. Mieszkały w Alfheim, którą władał bóg Frey. Elfy związane z przyrodą i płodnością patronowały pokojowi. Przedstawiano je jako ludzi młodych i pięknych. Ich naturę cechował niezachwiany spokój i łagodność. Opiekowały się lasami, źródłami, potokami, górami oraz wszelką roślinnością. Były znane ze swej dobroczynności i chęci pomocy ludziom, których myśli i serce potrafiły odczytywać i badać. Według wierzeń najdzielniejsi ludzie, o wyjątkowo czystych sercach mogli po śmierci dołączyć do grona elfów. Związki pomiędzy elfami a ludźmi należały do rzadkości, ale nie były wykluczone, chociażby Högni był synem elfa i ludzkiej królowej.

Najważniejszym źródłem, w którym szczegółowo zostały opisane elfy jest „Edda starsza” i „Edda młodsza”.

Przeciwieństwem opisywanych powyżej Elfów Jasnych (zwanych również Białymi) były Elfy Ciemne (lub Elfy Ciemności). „Edda młodsza” opisuje je jako złe i złośliwe istoty, działające na szkodę ludzi. Nigdy nie pokazywały się za dnia, wychodziły jedynie pod osłoną nocy. Żyły pod ziemią, a także w ciemnych grotach i jamach, a  ich władcą był Wölund – bóg kowal. Szczyciły się znajomością czarnej magii i przeróżnych klątw. Ich władzy podlegały wszystkie zwierzęta związane z symboliką nocy i księżyca.

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     prawa graficzna: Jamnik_sst     |         


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Verien
Verien
3 dni
Tomo1989
5 dni
Alien_2
Alien_2
6 dni
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.