Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA SKANDYNAWSKA - BOGOWIE - Frej

FREJ

Imię: FREJ

Status: bóg

Patronat: władca pogody, bóg urodzaju, roślinności, pokoju, płodności, bogactwa i radości

Rodzice: Njörd i Skadi lub Njörd i Nerthus lub Njörd i nieznana bogini

Dzieci: ze związku z Gerdą – syn Fjölnir, mityczny król Szwecji

Żona: pierwszy żona– Freja, następnie - Gerda

Atrybuty: magiczny miecz, koń Blodughofi, magiczny statek Skidbladnir, jeleni róg – symbolizujący obfitość i dobrobyt, dzik o złotej sierści – Gullinbursti

 

Charakterystyka:

Był bratem Freji i jej małżonkiem lub kochankiem – ich związek jednak został potępiony przez mieszkańców Asgardu. Pochodził z dynastii Wanów, to jemu przypadło władanie Alfheim. Po przegranej wojnie Wanów z Asami wraz ze swym ojcem – bogiem morza Njördem - i siostrą Freją zamieszkał w Agardzie, gdzie szybko został zaakceptowany i cieszył się wśród bogów dużym szacunkiem. Freja uważano za boga przychylnego ludziom – był dla nich dawcą deszczu i słonecznego światła. Patronował wegetacji, urodzajowi i bogactwu.

Swoją drugą żonę poznał w dość ciekawy sposób: pod nieobecność Odyna wdrapał się na jego tron i z niego obserwował świat. Nagle dostrzegł zagrodę, a w niej Gerdę, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Jednakże z powodu dawnego zabójstwa dokonanego na Gymirze – bracie dziewczyny - młody bóg nie mógł poślubić swej ukochanej. Chory i nieszczęśliwy z miłości Frej wysłał (według innych wersji tego mitu zrobił to jego zatroskany ojciec – Njörd) swego wiernego przyjaciela i sługę, aby ten przebłagał Gerdę, by została jego żoną. Ta jednak, pamiętając o stracie ukochanego brata, za nic miała prośby posłańca. Nie przekonywały jej najwspanialsze dary ofiarowywane jej przez boga – pierścień Draupnira czy jabłka wiecznej młodości bogini Idunn. W końcu Skinir przekupił ojca dziewczyny cudownym mieczem Freja i jego ukochanym rumakiem o imieniu Blodughofi. Inne opowieści głoszą, iż oba prezenty Frej przekazał swemu przyjacielowi, aby ten zgodził się podjąć mediacji, a Skinir zniecierpliwiony odmowami Gerdy zagroził jej, że jeśli nie zgodzi się poślubić Freja, rzuci na nią czar – oszpecając ją na wieki. Po dziesięciu nocach namysłu Gerda przyjęła propozycję zakochanego boga. Z ich związku narodził się Fjölnir, który został legendarnym władcą Szwecji i założycielem dynastii Ynglingów.

Frej po utracie ukochanego cudownego miecza walczył jedynie jelenim rogiem, którym pokonał Belego. Kiedy nadejdzie Ragnarok, Frejowi będzie dane stanąć do walki z ognistym olbrzymem Surtem, z ręki którego zginie.

 

 

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     Oprawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Verien
Verien
3 dni
Tomo1989
5 dni
Alien_2
Alien_2
6 dni
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.