Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA SKANDYNAWSKA - BOGOWIE - Bragi

BRAGI

Imię: Bragi

Status: bóg

Patronat: bóg poezji, skaldów i elokwencji

Rodzice:  Odyn i olbrzymka Gunnlod

Żona: Idunn – szafarka złotych jabłek młodości

Atrybuty: puchar, kielich, harfa, magiczne runy na języku

 

Charakterystyka:

Bragi w mitologii skandynawskiej był synem (adoptowanym?) Odyna i olbrzymki -  Gunnlod, bogiem poezji i skaldów. Należał do rodu Asów. Jego żoną była piękna bogini - Idunn –szafarka niezwykłych złotych jabłek młodości. Mieszkał w Walhalli, gdzie często śpiewał swoje pieśni, wprawiając w zachwyt wszystkich bogów oraz ludzi, którym dane było je usłyszeć. Na języku miał wyryte magiczne runy, który zresztą potrafił czytać. Niektóre mity podawały, iż to właśnie on nauczył ludzkość posługiwać się pismem runicznym. Swoją siłę czerpał z Kwasiru (Skaldmiodu).

Był bogiem bardzo pokojowo nastawionym do świata, spokojnym, łagodnym i zrównoważonym. Brzydził się walką i przemocą, nigdy nie tknął miecza. Czasami, nudząc się towarzystwem bogów, olbrzymów i karłów, przebierał się za żebraka. Docierał na królewskie dwory, gdzie chętnie przygrywał na harfie w trakcie uczt i biesiad. Zachwyceni jego śpiewem i muzyką władcy chętnie obdarowywali boga kosztownościami, a nawet próbowali przekupić go, aby pozostał u nich na zawsze. Bragi wielokrotnie wchodził w zatargi z Lokim, gdyż ten twierdził, iż bóg poezji winny był śmierci brata Idunn - nie otrzymawszy od niedoszłego szwagra zgody na małżeństwo z ukochaną, miał go zabić. W trakcie jednej z uczt u boga mórz Aegira Loki zachowywał się skandalicznie - pił bez umiaru i wyszydzał wszystkich bogów, opowiadając głośno krążące o nich plotki. Spokojny i zrównoważony Bragi w końcu nie wytrzymał i grzecznie starał się wyprosić Lokiego. Ten, nie bacząc na nic, nazwał boga poezji tchórzem, grafomanem oraz żebrakiem. Skrytykował również jego grę na harfie. Urażony Bragi zagroził Lokiemu, że urwie mu głowę, jednakże ten wyśmiał go – przypominając wszystkim o przymierzu krwi z Odynem.

Bragi był uważany za boga przyjaznego ludzi, uchodził również za nauczyciela ludzkości w dziedzinie poezji i muzyki. Był nadwornym poetą Odyna, chociaż wedle niektórych mitów uchodził za jedno z jego wcieleń.

 

 

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     Oprawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Verien
Verien
4 dni
Tomo1989
5 dni
Alien_2
Alien_2
6 dni
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.