Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA SKANDYNAWSKA - BOGOWIE - Njord

NJORD

Imię: Njörd

Status: bóg

Patronat: bóg wody spokojnej, zasobów morza, działalność przybrzeżnych fal i wiatrów oraz wybrzeży, bogactwa, patron marynarzy i kupców

Dzieci: ze Skadi – Frej i Freja

Żona: olbrzymka Skadi

Atrybuty: piękne stopy i statek Skidbladnir

 

Charakterystyka:

Należał do jednych z najstarszych bogów skandynawskich, pochodził z rodu Wanów. Był bóstwem morskim patronującym wodzie spokojnej, zasobom morza, bogactwu. Kontrolował przybrzeżne fale i wiatry. Przychylny i życzliwy ludziom, obdarzał ich bogactwem oraz opiekował się kupcami i żeglarzami. Ten potężny, aczkolwiek spokojny i dobrotliwy bóg, panował nad wszystkimi wybrzeżami. Zamieszkiwał wraz z żoną, a następnie z kochanką lub samotnie w podmorskim pałacu Noatun.

Jego żoną była olbrzymka, bogini gór i lasów – Skadi. Ich małżeństwo rozpoczęło się bardzo ciekawie. Skadi przybyła do Asgardu, żądając rekompensaty za tragiczną śmierć swego ukochanego ojca – olbrzyma zabitego w czasie wojny przez Asów. Odyn podjął decyzję o zadośćuczynieniu nieszczęsnej kobiecie – mogła wybrać sobie dowolnego boskiego małżonka, patrząc jedynie na jego… stopy. Wybór padł na boga morza, gdyż jego nogi były najczystsze i najpiękniejsze.

Małżeństwo jednak nie było zbyt szczęśliwe. Co prawda, para doczekała się pary bliźniaków – Frei i Freja -  jednakże Skadi wolała żyć w górach i lasach, a Njörd nie wyobrażał sobie życia z dala od morza. Niektóre źródła podają, że po odejściu prawowitej małżonki miejsce u boku boga morza zajęła Nerthus – jego rodzona siostra - i to ona miała być matka Frei i Freja. Jednakże wielu historyków religii skandynawskiej i językoznawców uważa, że Nerthus to po prostu przekształcone przez Tacyta imię Njörda.

 

 

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     Oprawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Verien
Verien
03:37:49
Tomo1989
1 dzień
Alien_2
Alien_2
2 dni
galaxa
galaxa
3 dni
Hekate
Hekate
4 dni
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.