Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - BOGOWIE - Eros

EROS

Imię: Eros

Status: bóg

Rodzice: Ares i Afrodyta, według niektórych wersji zrodzony z Chaosu

Rodzeństwo: bracia Dejmos, Fobos i Anteros, siostra Harmonia

Żona: Psyche

Dzieci: córka Hedone

Atrybuty: łuk, strzały, skrzydła

Rzymski odpowiednik: AMOR/KUPIDYN

Patronat: bóg i uosobienie miłości, płodności, namiętności seksualnej

Główne miejsca kultu: Ateny, Sparta, Samos, Kreta, Elida (wraz z Anterosem), Tespa w Beocji

 

HISTORIA:

Według najstarszych podań Eros był bytem zrodzonym z Chaosu równocześnie z Matką Ziemią – Gają. Symbolizował siłę miłości i jej potęgę w świecie natury, ludzi i bogów. Według Homera słowo eros oznaczało pragnienie czegoś, czego się nie mogło posiadać. Podobne stanowisko przyjmowali Hezjod i Platon.

Eros jako osoba pojawiła się znacznie później, za czasów takich artystów jak Safona czy Eurypides. Wtedy też pojawiła się najbardziej znana wersja mitu głosząca, że Eros był owocem związku Afrodyty z Aresem. Jego przyjście na świat zwiastowało przyjście niezwykłego zamieszania i dlatego Zeus próbował za wszelką cenę pozbyć się niewygodnego boga. Afrodyta jednak ukryła syna w puszczy, zostawiając go pod opieką dzikich lwic. Gdy dorósł, nikt już nie śmiał podnieść na niego ręki ze względu na jego przynoszące ślepą miłość strzały, a jego niezwykła i subtelna uroda zagwarantowała mu powszechną sympatię i miejsce na Olimpie.

Eros najchętniej przebywał w towarzystwie swej matki i to z jej rozkazów najczęściej działał. Tylko raz sprzeciwił się jej woli, gdy zazdrosna o urodę księżniczki Psyche nakazała mu rozbudzenie w niej miłości do jakiegoś paskudnego potwora (więcej w: mit o Erosie i Psyche). Służba u Afrodyty nie przeszkadzała mu w płataniu złośliwych figli, o czym boleśnie przekonał się niegdyś Apollo. Mściwy Eros zaczaił się na swojego krewniaka i za pomocą swych strzał sprawił, że zakochał się bez pamięci w nimfie o imieniu Dafne. Równocześnie biedna dziewczyna została ugodzona strzałą nienawiści. Pościg gnanego miłością Apolla za obrzydzoną Dafne trwał niezwykle długo, jednak w końcu zmęczona i przerażona wizją gwałtu nimfa poprosiła bogów, by zlitowali się nad nią. Co też uczynili, zamieniając ją w krzew wawrzynu, którego gałązkę Apollo odtąd stale ze sobą nosił.

 

KULT:

Jako uosobienie miłości i namiętności Eros cieszył się raczej kultem czysto filozoficznym i symbolicznym niż czcią religijną, charakterystyczną dla innych bóstw. Niemniej z czasem zaczęły powstawać niewielkie świątynie w większych greckich miastach, często stawiane w pobliżu świątyń Afrodyty lub jako podwójne świątynie, gdzie Erosa czczono z jego bratem Anterosem, bogiem i uosobieniem odwzajemnionej miłości. Najstarsze takie miejsce kultu powstało w Beocji, w mieście Tespa.

            Eros doczekał się nawet własnego święta, zwanego Erotidią.

 

W SZTUCE:

Eros jako osoba pojawia się w sztuce dość często, a kanon jego wyglądu pozostaje dość jednolity i niezmienny. Przedstawiany jako bardzo młody - a pograniczu wieku młodzieńczego i dziecięcego – nagi i uskrzydlony mężczyzna. W ręku trzyma łuk, a przez ramię przewieszony ma kołczan pełen strzał. W późniejszych czasach upowszechnił się wizerunek Erosa jako towarzyszącego Afrodycie kilkuletniego chłopca, pojawiła się także tendencja do „klonowania” tego bożka – pulchne, złotowłose amorki (putta) stały się w Europie powszechnym symbolem miłości.

 

Sprawdź Źródla


Tekst: verien     |     prawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Tomo1989
08:35:24
Verien
Verien
4 dni
Alien_2
Alien_2
1 tydzień
rkopczynsk
1 tydzień
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.