Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
25% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
4% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
21% [14 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
28% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 67
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - BOGOWIE - Ares

Ares

Imię : ARES

Status: bóg

Rodzice: Zeus i Hera

Rodzeństwo: Hefajstos, Hebe, Elejtyja

Żona: Afrodyta – w Tebach uważana za prawowitą małżonkę boga wojny, w innych częściach Grecji, jego kochanka i partnerka

Rzymski odpowiednik : MARS

Patronat: pierwotnie bóg burzy, sztormów i huraganu, następnie wojny, krwawej masakry wojennej, zawieruchy, dzikiego zamętu i zgiełku bitewnego.

Atrybuty: hełm, tarcza i miecz

  • Zwierzęta: wilk, orzeł, pies

Główny ośrodek kultu:Tracja, Sparta, Elida, Tegea, Teby, Ateny

HISTORIA:

Ze wszystkich olimpijskich bogów Ares był najgroźniejszym i najbardziej przerażającym bogiem. Jego upodobanie do masakry wojennej budziło lęk w mieszkańcach starożytnej Grecji. Był on przeciwstawiany Atenie – bogini wojny sprawiedliwej, taktyki wojennej, którą sam Ares uważał za swego śmiertelnego wroga. Ateny nie można było zranić, gdyż ona zawsze stała po stronie zwycięzcy, zaś Ares biorąc udział w szaleńczym wirze walki niejednokrotnie został okaleczony, czy trafiał do niewoli.

Najwięcej informacji o Aresie czerpiemy z Iliady Homera, gdyż będąc kochankiem Afrodyty w wojnie trojańskiej poparł Trojan. W czasie wojny trojańskiej Ares dwukrotnie zmierzył się z Ateną. Pierwszy raz kiedy wziął szczególną opiekę na Hektorem, został zraniony przez greckiego bohatera, Diomedesa, którego ciosami kierowała sama Atena. Za drugim razem zmierzył się z boginią wojny „w cztery oczy”.  Atena najpierw poważnie zraniła Aresa w udo, a następnie przygniotła go wielkim głazem. Afrodyta widząc rany jakie odniósł w trakcie walki jej kochanek, sama rzuciła na Atenę, która patrząc na nią z politowaniem na tak marną wojowniczkę szybko się z nią rozprawiła.

W czasie wojny z Gigantami Ares pokonał PELOROSA, choć niektóre podania jasno mówią, że bóg wojny nie tylko nie wsławił się żadnym wielkim czynem, ale po prostu zapadł się pod ziemię! Na Olimp przybył dopiero po zakończeniu wojny. Towarzyszył każdemu z bogów zamęczając go do granic możliwości opowieściami o swej odwadze i wspaniałych czynach. Na nieszczęście dla siebie za swojego głównego „wolnego słuchacza” obrał sobie Posejdona. Władca mórz i oceanów nie należał do bogów, którzy będą w spokoju słuchać po kilka razy tych samych opowieści i przechwałek. Straciwszy cierpliwość pogonił natręta trójzębem. Wszystkiemu przyglądała się Atena, która widząc uciekającego przed Posejdonem Aresa, dźgnęła boga wojny swoją dzidą w pośladek. Obrażony na Atenę i Posejdona bóg wojny zaczął poszukiwać innych bogów, którzy chętnie wysłuchaliby jego bajdurzenia.

Hermes, który zdaje się nieco więcej wiedział o poczynaniach Aresa w czasie wojny z Tytanami, słuchał grzecznie opowieści o jego niezwykłych czynach. W końcu jednak i on nie wytrzymał i na forum wyznał prawdę wszystkim bogom o walecznym Aresie – który zamiast walczyć przesiedział całą gigantomachię w beczce, pobity i związany przez dwóch gigantów – Otosa i Efialtesa. Dopiero ich przybrana matka Eriboja powiedziała Hermesowi co się stało, a ten uwolnił nieszczęsnego boga z tego więzienia.

Ares ośmieszył się również przed bogami, gdy w najlepsze oddawał się rozkoszy z Afrodytą. Apollo (lub Helios) dowiedziawszy się o tym poinformował Hefajstosa o całej sprawie. Ten uwięził kochanków w klatce i zawołał wszystkich bogów, aby zobaczyli jak zabawiali się wspólnie jego własny rodzony brat i małżonka. Boginie zawstydzone pozostały w domach. Na przedstawienie przybyli jednak Apollo, Helios, Hermes, Dionizos i Posejdon. Tylko Posejdon pozostał poważny i wymierzył, na prośbę Hefajstosa, karę Afrodycie i Aresowi.

Innym razem kiedy Ares w szale dopuścił się zbrodni przeciwko Ateńczykom został schwytany przez Posejdona i Atenę, a następnie stanął przed trybunałem na wzgórzu ateńskim, gdzie miał odpowiedzieć za swe czyny. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesienie to zostało nazwane – WZGÓRZEM ARESA, czyli AREOPAGIEM.

Towarzyszką Aresa w bitwach była ERIS, bogini niezgody oraz ENYO, jego przybrana siostra, partnerka w czasie wojny, a czasem i kochanka, bogini masakry wojennej i zniszczenia. Kroku Aresowi dotrzymywali również jego dwaj synowie Dejmos i Fobos (Strach i Trwoga), których spłodził z Afrodytą, oraz Kery – duchy śmierci.

 

KULT:

Bóg wojny odbierał cześć w całej Grecji, ale nie był uznawany za bóstwo opiekuńcze, tak jak miało to miejsce w Rzymie. W Sparcie znajdowało się najstarsze sanktuarium poświęcone Aresowi, natomiast głównym ośrodkiem jego kultu była TRACJA, kraina o burzliwej pogodzie, zamieszkana przez dziki i wojowniczy lud, którego mieszkańcy mieli być potomkami Aresa.

W sztuce:

Ares w sztuce był przedstawiany zazwyczaj jako silnie zbudowany młodzieniec, wyposażony z hełm, tarczę i miecz. Najbardziej znany posąg boga wojny został wykonany przez ALMAKESA – największego rywala Fidiasza.  Szczególnie popularnym motywem była miłość Aresa i Afrodyty, która inspirowała artystów nie tylko starożytnych, ale również renesansowych i barokowych.

 

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     Oprawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

petruskreto
1 dzień
DonVip
DonVip
1 dzień
Morrison
Morrison
3 dni
Verien
Verien
1 tydzień
wiliam
wiliam
1 tydzień
klara15
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2021
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.