Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - INNI - Sfinks

SFINKS

Istota opiekuńcza, symbolicznie związana z wieloma bóstwami, a także panującym władcą. Sfinksy posiadają ciało lwa oraz ludzką głowę, najczęściej męską, przyobleczoną w tradycyjną koronę faraona. Alternatywne wyobrażenia sfinksa ukazują go z głową kobiety oraz skrzydłami orła, pochodzą jednak z okresu późnego w historii starożytnego Egiptu, powstałe zapewne w wyniku wpływów greckich. Uskrzydlony żeński sfinks jest tym, który pojawia się w mitologii greckiej, jednak tam jest to istota zła i niebezpieczna, dodatkowo raczej złośliwa.

 

Początki idei sfinksa są nieznane. W starożytnym Egipcie silnie utożsamiano je ze strażnikami, dlatego całe ich aleje wiodą do największych świątyń (np. w Karnaku), być może jest to też przyczyna dla której postawiono najsłynniejszego sfinksa świata w Gizie.

 

Sfinks przedstawiany był na ogół jako ochronna inkarnacja duszy aktualnego faraona lub też jednego z bóstw solarnych (najczęściej Ra lub Atuma). W Księdze Bram sfinks pojawia się jako jeden z obrońców boga słońca Ra podczas jego nocnej podróży, przy tym identyfikowany jest tam jako manifestacja Egiptu jako państwa – źródła ładu.

 

Odnosząc to do przedstawienia sfinksa w Saint Seiya, a raczej przedstawienia nosiciela Pancerza Sfinksa, można łatwo wysnuć wniosek, że pomimo stylizowanego egipskiego wyglądu i ataku Widmo Sfinksa jest definitywnie wzorowane na wierzeniach greckich.

Bibliografia:

 "Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie" Salima Ikram"

"Mity i symbole starożytnego Egiptu" Andrzej Niwiński"

"Mitologia starożytnego Egiptu" Janina Lipińska"

"Egipskie mity i misteria" Rudolf Steiner"

TEKST: Canthre – fragment artykułu MISTYCZNE ISTOTY wykorzystany na potrzeby projektu Królestwo Hadesa. Cały artykuł znajduje się w dziale Mitologia. Inne religie.

 

Sprawdź Źródla


Tekst:CANTHRE      |     prawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Verien
Verien
2 dni
Tomo1989
4 dni
Alien_2
Alien_2
5 dni
galaxa
galaxa
6 dni
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.