Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - BOGOWIE - Selene

Selene

Imię: Selene

Status: bogini

Patronat: bogini księżyca

Atrybuty poświęcone:  gwiazdy, tarcza księżyca

Rodzice: córka Hyperiona i Thei

Rzymski odpowiednik: LUNA

Zwierzę: muł i koń

Rodzeństwo: Helios – brat bliźniak i bogini jutrzenki - Eos.

Główny ośrodek kultu: Peloponez

Charakterystyka:

Była boginią związaną  z kultem księżyca. Według wierzeń starożytnych Greków każdej nocy Selene przemierzała niebo na  swym pięknym srebrnym rydwanie, zaprzężonym w parę białych koni (lub mułów). Swą wędrówkę zawsze rozpoczynała na Wschodzie, a kończyła na Zachodzie. Przypisywano jej  również wpływ na praktyki magiczne i stan zdrowia, dlatego nierzadko była identyfikowana z boginią HEKATE. Selene bardzo często utożsamiano z inną boginią – ARTEMIDĄ, którą również uważano za boginię księżyca.

Z  Zeusem, swoim kochankiem, miała dwie córki Pandię (Pandeję) i Herse (Rosę). O jej względy zabiegał również inny grecki bóg, Pan. Jedna z wersji mitu podaje, iż jego zaloty były odrzucane przez boginię księżyca, która nie była zbytnio zainteresowała adoratorem; inna wersja podaje, że Selene uległa Panowi i została jego kochanką. Jako dowód miłości otrzymała od niego w podarunku stado pięknych, białych wołów, które zaprzęgła do swego srebrnego rydwanu.

 

SELENE I ENDYMION

Selene zakochała się w pasterzu Endymionie, który był tak piękny, że Zeus obdarzył go wieczną młodością.  Dar ten miał jednak swoją cenę – Endymion zasnął w jaskini na górze Latmos i już nigdy się nie obudził. Selene podczas jednej ze swoich nocnych przejażdżek zauważyła śpiącego Endymiona i z miejsca zakochała się w młodzieńcu. Co noc przychodziła do niego, aby popatrzeć na niego, podziwiać jego idealnie wyrzeźbione ciało oraz obdarzać go pieszczotami. Z ich związku narodziło pięćdziesiąt córek.

KULT:

Kult Selene rozwinął się głównie na Peloponezie. W starożytnym Rzymie król Serwiusz Tuliusz wzniósł LUNIE piękną świątynię na wzgórzu akwetyńskim, druga świątynia poświęcona bogini księżyca znajdowała się na Kapitolu, a trzecia – na Palatynie.

W sztuce:

W starożytnej sztuce Grecji bogini Selene przedstawiana jest zwykle jako młoda, piękna, „białolica” kobieta z wielkimi skrzydłami u ramion,  z pochodnią w ręce, z półksiężycem, na jej głowie widniał z kolei piękny srebrny diadem. Czasami bogini jechała na mule lub białym koniu, albo powoziła rydwan zaprzężony w któreś z tych zwierząt.

 

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     prawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Tomo1989
05:43:36
Verien
Verien
4 dni
Alien_2
Alien_2
1 tydzień
rkopczynsk
1 tydzień
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.