Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - BOGOWIE - Eos

EOS

Imię: Eos

Status: bogini

Patronat: różanopalca bogini jutrzenki

Rodzice: córka Hyperiona i Thei

Rzymski odpowiednik: AURORA

Zwierzę: świerszcz

Rodzeństwo: Helios – brat bliźniak i bogini księżyca - Selene.

Mąż: Ajstros – bóg gwiezdnego blasku, według niektórych mitów: Titanos (TYTON)

Dzieci: Z Ajstrosem – EOFOROS lub  FOSFOROS (rzymski Lucyfer) - Gwiazda Zaranna, czwórka wiatrów – Zefir, Boreasz Notos, Euros - i Gwiazdy, z Titonosem – synowie Memnon i Emation

Kochankowie: Orion, Kefalos, Klejtos

Charakterystyka:

 Eos była boginią jutrzenki, jej różane palce były jak pierwsze promienie wschodzącego słońca. Uważana była za samo światło dzienne. Towarzyszyła swemu bratu Heliosowi w codziennej wędrówce. Przed nią biegł jej syn z małżeństwa z Ajstrosem – Fosforos - a za nią podążał na złotym rydwanie Helios. Miłością jej życia był Tyton, śmiertelnik, dla którego Eos wyprosiła u Zeusa nieśmiertelność. Zapomniała tylko poprosić o wieczną młodość dla ukochanego. Tyton zestarzał się i usechł, a jego głos stał się skrzeczący. Zeus na prośbę zrozpaczonej bogini zamienił go w świerszcza.

Syn Eos i Memnona, król Etiopów, został zabity przez Achillesa w trakcie wojny trojańskiej. Zrozpaczona matka porwała ciało swego ukochanego syna prosto z pola bitwy, a jej łzy spadły na ziemię, tworząc poranną rosę.

EOS I ORION

Według jednej z wersji mitu o Orionie młody myśliwy – syn Posejdona lub Hyrieusa - był mężem niejakiej księżniczki SIDE, która była tak dumna ze swej urody,  że rozgłaszała po całej Grecji, iż jest piękniejsza od samej Hery. Mściwa bogini strąciła zuchwałą kobietę do samego Tartaru. Orion po tym wydarzeniu chciał poślubić piękną Merope (według niektórych mitów Orion śmiertelnie znieważył dziewczynę). Rozwścieczony ojciec – OJNOPION - w ataku szału oślepił impertynenta. Za sprawą bogini Eos, promienie słoneczne uleczyły Oriona. Zakochana w pięknym myśliwym bogini  przeniosła go na wyspę Delos, gdzie zginął od ukąszenia skorpiona nasłanego nań przez Artemidę.

EOS I KEFALOS

Innym obiektem uczuć różanopalcej bogini stał się niejaki KEFALOS. Odrzucał on całkowicie uczucie, którym obdarzyła go Eos. Bogini zasugerowała mu, że jego żona nie jest mu wierna i poleciła mu wystawić jej wierność na próbę. Rozczarowany eksperymentem Kefalos uległ wdziękom bogini jutrzenki. To wzbudziło podejrzenia Prokris, że jej mąż – myśliwy -  spotyka się w lesie z kochanką. Pewnego dnia zaczaiła się w lesie, w zaroślach, aby podglądać swego męża w czasie łowów. Kefalos usłyszawszy szelest, był pewny, że w zaroślach znajduje się zwierzyna - przeszył swą żonę włócznią.

W sztuce:

Eos była przedstawiana jako młoda, energiczna bogini z ogromnymi skrzydłami, ubrana w świetliste, biało-purpurowe szaty. Powoziła rydwanem, a w jednej z dłoni trzymała zapaloną pochodnię. Czasem po prostu płynęła w powietrzu, zraszając przy tym ziemię i trawy poranną rosą.  Wielu artystów przedstawiało Eos z martwym ciałem syna – Memnona.

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     prawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Tomo1989
07:16:29
Verien
Verien
4 dni
Alien_2
Alien_2
1 tydzień
rkopczynsk
1 tydzień
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.