Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
25% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
4% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
21% [14 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
28% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 67
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - BOGOWIE - Inne Boginie

Boginie znane i mniej znane.

 

ANANKE -  jedno z tzw. bóstw pierwotnych, była boginią i personifikacją konieczności, bezwzględnego przymusu, nieuchronnego przeznaczenia. Jej rzymską odpowiedniczką była NECESSITAS. Ananke w starożytnej Grecji występowała w teogonii orfickiej – jako córka Hydrosa i Gai. Była bratem Chronosa, z którym spłodziła Chaos, Eter i Ereb. Platon wymienia ją jako matkę Mojr, Plutarch - jako matkę bogini Astrei z ojca Zeusa. Według innych wersji była córką Kronosa i siostrą Dike – bogini sprawiedliwości.

 

ASTREA – córka Zeusa i Temidy, według Plutarcha Zeusa i Ananke, bogini sprawiedliwości. Towarzyszyła Temidzie przy wydawaniu przez nią wyroków. Wraz z końcem mitycznego, wspaniałego wieku sprawiedliwości zamieszkała wśród ludzi. Żyjąc w upodlonym Wieku Żelaza, zrażona niegodziwością i ludzkimi zbrodniami, powróciła na firmament i pozostała wśród gwiazd stając się zarazem GWIAZDOZBIOREM PANNY, natomiast jej szale do ważenia ludzkich uczynków i grzechów stworzyły GWIAZDOZBIÓR WAGI. Była, podobnie jak Atena, Artemida i Hestia, boginią dziewicą. Jako ostatnia miała opuścić Ziemię, kiedy inni bogowie odwrócili się od ludzi. Jej rzymskim odpowiednikiem była JUSTITIA – bogini i personifikacja ładu i sprawiedliwości.

 

ASTARTE – grecka forma fenickiej bogini dziewiczej ASZTARTE, bóstwa miłości i płodności oraz piękna, czczonej także jako boginię-matkę, matkę-ziemię. Była również boginią wojny, opiekowała się wojownikami. Z jej kultem łączyła instytucja prostytucji sakralnej.

 

BII – była bóstwem przemocy, często spotykanym wraz z Kratosem – bogiem siły. Tuż obok Nike zajmowała jedno z czołowych miejsc w orszaku bogini ATENY.

 

HEBE -  była córką Zeusa i Hery, siostrą Aresa i Hefajstosa, boginią piękna i wiecznej młodości. Zaprzęgała konie do rydwanu Hery, nalewała ambrozję bogom – uważana ją za ich szafarkę. Kiedy po swojej męczeńskiej śmierci Herakles został podniesiony do rangi bóstwa i zamieszkał na Olimpie, została jego żoną. Rzymskim odpowiednikiem HEBE była IUVENTAS.

 

OSSA – grecka bogini pogłoski, wieści, boska posłanniczka Zeusa. W Grecji miała przydomek FAMA.

 

TRIMFOROS – grecka bogini księżyca o trzech głowach (często utożsamiana z Artemidą, czasami był to jej przydomek). Rządziła sprawami magii, widmami i zjawami. Podróżni modlili się do niej, aby oświetlała im drogę nocą. Czasami identyfikowana z Hekate.

 

Mitologia:


 

1. Graves R., Mity greckie , Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982

2. Hope Moncrieff A.R., Myths and Legens og ancient Greece, New York 1995

3. Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 199

4. Ludwiczak B., Mitologia Greków i Rzymian, Kraków 2010

5. Parandowski J., Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Warszawa 1997

6. Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1979

* Pierre G., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008

 

Tekst: Lady_Hekate

Oprawa graficzna: Jamnik

Korekta: Verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

petruskreto
1 dzień
DonVip
DonVip
1 dzień
Morrison
Morrison
3 dni
Verien
Verien
1 tydzień
wiliam
wiliam
1 tydzień
klara15
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2021
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.