Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [17 głosów]

Epizod G
Epizod G
15% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
5% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
20% [13 głosy]

Remake klasyka
Remake klasyka
29% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 66
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA SKANDYNAWSKA - POSTACIE - Wilkołaki

WILKOŁAKI

Imię: Wilkołaki

Status: potwory, demony, stwory mitologiczne

 

Charakterystyka:

Wilkołaki były postaciami demonicznymi obecnymi w wielu mitologiach, m.in. w skandynawskiej, słowiańskiej czy celtyckiej. Znane były już od czasów starożytnych – pierwsze wzmianki o wilkołakach pojawiają się już u greckiego historyka Herodota.

W wielu podaniach i legendach odwiecznym wrogiem wilkołaka był wampir. Czasem był przedstawiany jako sługa wampira.

Wilkołakiem był człowiek, który na skutek rzuconej klątwy lub czaru zamieniał się w czasie pełni księżyca w bestię. Potworem tym mogła również zostać osoba ugryziona przez wściekłego lub przeklętego wilka. Człowiek mógł również z własnej woli stać się wilkołakiem - najczęściej zostawał nim czarnoksiężnik (mag, druid, itd.). Czasem klątwa rzucona na człowieka była formą kary za występki. Stworzeń tych nie sposób było odróżnić od zwykłych ludzi. Swoją prawdziwą demoniczną formę ukazywały w trakcie przemiany, która dokonywała się zawsze w czasie pełni księżyca. W połowie wilczej postaci, w połowie ludzkiej wilkołak błąkał się po bezdrożach, atakował ludzi i zwierzęta, porywał i pożerał dzieci, rozkopywał groby, żywił się zwłokami.

Posiadał nadludzką siłę, bardzo ciężko było go zranić. – najlepszą formą obrony było srebro,  np. srebrne włócznie, w późniejszych czasach kule.

W mitologii skandynawskiej wilkołaki występują m.in. w Sadze o Wolsungach. Postać wilkołaka bardzo często łączono z opowieściami o berserkach – ludziach, sługach boga Odyna, „w wilczej koszuli”, którzy w czasie walki wpadali w rodzaj bitewnego szału, w czasie którego jedni przejawiali zachowanie i cechy charakterystyczne dla niedźwiedzi, a inni - dla wilków.

 

Sprawdź Źródla


Tekst: Lady_Hekate      |     Oprawa graficzna: Jamnik_sst     |           Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo

Verien
Verien
4 dni
Tomo1989
5 dni
Alien_2
Alien_2
6 dni
galaxa
galaxa
1 tydzień
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2020
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.