Rak

 

(Caner – Cancri – Can)

 

Najjaśniejsza gwiazda:  Al Tarf

Kiedy?  Wrzesień-maj (luty-kwiecień)

  Jak znaleźć?

Wyzwanie nawet dla obytego z niebem obserwatora. Wymaga nie tylko świetnej znajomości układu gwiazd, ale i dobrych warunków pogodowo-oświetleniowych. Zlokalizowany jest pomiędzy Bliźniętami od zachodu, Małym Psem od południowego-zachodu, Hydrą od południa i Lwem od wschodu. Można próbować go także znaleźć, przesuwając się od przednich łap Wielkiej Niedźwiedzicy prostą linią na południe.

 

  Symbolika

Gwiazdozbiór znany już w starożytności, jeden z 48 wymienionych w Almageście Ptolemeusza

Według Greków reprezentował towarzysza hydry lernejskiej w walce z Heraklesem – gigantycznego raka. Przyjaciel herosa – Jolaos – śmiertelnie ugodził go włócznią. Hera, sprzyjająca każdemu wrogowi Heraklesa, za jego poświęcenie umieściła go na nieboskłonie.

 

  Ciekawostki

·          W Raku znajduje się widoczna gołym okiem gromada otwarta zwana Żłobkiem. Nazwa wzięła się z kształtu obłoczka, przypominającego rozrzucone siano. Po obu stronach Żłobka znajdują się gwiazdy zwane Osiołkami. Starożytni Chaldejcyczy widzieli w nich przejście między światem żywych a umarłych, uważali, że tamtędy przechodzą dusze gotowe przejąć ludzkie ciała. Sam gwiazdozbiór nazywali „Bramą Ludzi”

 

·          Wejście Słońca w gwiazdozbiór Raka niegdyś oznaczało początek astronomicznego lata. W wyniku precesji (przesunięcia) ów punkt przejścia znajduje się w Bliźniętach.

W Saint Seiya

 

 

 

Death Mask (Saint Seiya) Manigoldo (The Lost Canvas) – Sage (The Lost Canvas)

 

Death Tholl (Next Dimension)

 

 

 

 

Copyrights © Saint Seiya Revolution | Treśc: Verien | Korekta: Lady_Hekate | Grafika: Jamnik_sst