Perseusz

 

(Perseus – Persei – Per)

Najjaśniejsza gwiazda: Mirfak (α Per)

Kiedy? Prawie cały rok (październik-marzec)

  Jak znaleźć?

Bardzo jasny gwiazdozbiór o niezwykle charakterystycznym kształcie. Leży w pobliżu 3 podstawowych gwiazdozbiorów – Kasjopei, Andromedy i Pegaza. Łatwo go zlokalizować – jego granice wyznaczają Aldebaran (α Tau), Kapella (α Aur), Ruchbah (δ Cas) i Almaak (γ And).

  Symbolika

Gwiazdozbiór znany już w starożytności, jeden z 48 wymienionych w Almageście Ptolemeusza.

W mitologii greckiej Perseusz był herosem, synem boga Zeusa i księżniczki Danae. Jego dziadek nakazał zamknął go wraz z matką w skrzyni i wyrzucić do morza – przepowiedziano mu, że zginie z ręki własnego wnuka. Perseusz wychował się na wyspie Serifos, strzegąc matki przed nachalnym królem Polidektesem. Z jego rozkazu udał się w podróż, by przynieść mu w darze głowę Meduzy. Dokonał tego dzięki przychylności bogów – zwłaszcza Ateny – i do tego przywiózł ze sobą żonę, uratowaną przed potworem Andromedę. Perseusz był protoplastą wielu greckich herosów (np. Heraklesa).

  Ciekawostki

·          W obrębie gwiazdozbioru Perseusza możemy obserwować najsłynniejszy rój meteorytów – Perseidy. Ich maximum przypada na 12 sierpnia. Perseidy bywają nazywane także Łzami Świętego Wawrzyńca ze względu na jego pobliskie święto (10.08).

 

·          Algol (β Per) to pierwsza w historii znana gwiazda zmienna – zaobserwowano to już w starożytności.

W Saint Seiya

 

 

 

Algol (Saint Seiya) – The Lost Canvas – Mirfak (Omega)

 

 

 

 

 

 

Copyrights © Saint Seiya Revolution | Treśc: Verien | Korekta: Lady_Hekate | Grafika: Jamnik_sst