Orion

 

(Orion – Orionis – Ori)

Najjaśniejsza gwiazda: Rigel (β Ori)

Kiedy? Wrzesień-kwiecień (grudzień-marzec)

  Jak znaleźć?

Jeden z gwiazdozbiorów podstawowych, obok Wielkiej Niedźwiedzicy i Kasjopei najbardziej znana konstelacja. Szczególnie pięknie i wyraźnie widoczny zimą. Nie wschodzi specjalnie wysoko i widoczny jest przeważnie po południowej stronie nieba, jednak ze względu na jego niezwykle jasne gwiazdy od razu rzuca się w oczy.

 

  Symbolika

Gwiazdozbiór znany już w starożytności, jeden z 48 wymienionych w Almageście Ptolemeusza.

Według mitologii greckiej Orion był synem boga Posejdona i jego kochanki Euriale, jednej z Gorgon. Oślepiony przez ojca dziewczyny, którą usiłował posiąść siłą, został uzdrowiony przez promienie zakochanej w nim bogini Eos. Dzięki niej trafił na Delos, gdzie po raz kolejny dał się ponieść chuci. Tym razem zaatakował boginię Afrodytę, za co spotkała go sroga kara – został śmiertelnie ukąszony w piętę przez skorpiona.

 

  Ciekawostki

·          Skorpion goni Oriona na niebie po dziś dzień. W momencie, gdy pierwszy z gwiazdozbiorów wschodzi, drugi chowa się za horyzont.

 

·          Betelgeza (α Ori), druga co do jasności gwiazda Oriona, to czerwony nadolbrzym, będący u kresu swego życia. Zgodnie z pewnymi hipotezami astronomów,możemy się niebawem spodziewać gigantycznego wybuchu supernowej.

 

·          W gwiazdozbiorze Oriona znajdują się dwie bardzo jasne i znane mgławice: widoczna gołym okiem Wielka Mgławica Oriona oraz tzw. Koński Łeb. Obie mgławice leżą w pobliżu charakterystycznego Pasa.

 

W Saint Seiya

 

 

 

Jager (Historia złotego jabłka) – Eden (Omega)

 

 

 

Copyrights © Saint Seiya Revolution | Treśc: Verien | Korekta: Lady_Hekate | Grafika: Jamnik_sst